Skip to content

1034 Vessel LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Dec 2, 1998

Property Information

Block44.88
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,496
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
30%
Improvement Value:$160,700
70%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,684+1.0%
2024$5,629+5.9%
2023$5,315-0.1%
2022$5,322+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 5644, Page 295

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 5547, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1998