Skip to content

1005 Crew LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Apr 14, 2004

Property Information

Block44.88
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,329
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
20%
Improvement Value:$252,900
80%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+1.0%
2024$7,743+5.9%
2023$7,312-0.1%
2022$7,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12021, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 11120, Page 997