Skip to content

1005 Vessel LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2013

Property Information

Block44.89
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,300
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,300
69%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,939+1.0%
2024$4,891+5.9%
2023$4,618-0.1%
2022$4,624+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13858, Page 261

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10737, Page 937

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 10091, Page 1223

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4758, Page 264

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4378, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1978