Skip to content

313 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block44.90
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,507
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
24%
Improvement Value:$192,200
76%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+1.0%
2024$6,238+5.9%
2023$5,891-0.1%
2022$5,899+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,507DeedBook 19182, Page 1Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft2,507DeedBook 17888, Page 287Recorded5/14/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12430, Page 431

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5382, Page 393

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 5274, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1995