Skip to content

1070 Mariner AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1974

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block44.90
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
43%
Improvement Value:$82,700
57%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,613+1.0%
2024$3,578+5.9%
2023$3,379-0.1%
2022$3,383+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,008DeedBook 18667, Page 1875Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 13001, Page 1915

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12204, Page 59

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10866, Page 776

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5740, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1974