Skip to content

1058 Vessel LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 20, 2007

Property Information

Block44.91
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
38%
Improvement Value:$103,500
62%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,137+1.0%
2024$4,097+5.9%
2023$3,868-0.1%
2022$3,873+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 13826, Page 1038

Property Sale

Sale
$84,750
DeedBook 10924, Page 1567

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4791, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1976