Skip to content

1053 Crew LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 14, 1999

Property Information

Block44.91
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
23%
Improvement Value:$228,300
77%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362+1.0%
2024$7,291+5.9%
2023$6,885-0.1%
2022$6,894+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5683, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1999