Skip to content

1066 Treasure AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block44.92
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,176
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$116,700
65%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+1.0%
2024$4,384+5.9%
2023$4,140-0.1%
2022$4,145+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,176DeedBook 18211, Page 679Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$181,100
DeedBook 15178, Page 1888

Property Built

Built

Year Built: 1975