Skip to content

1197 Beach LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2007

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block44.92
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,440
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
19%
Improvement Value:$258,300
81%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,943+1.0%
2024$7,866+6.7%
2023$7,372-0.1%
2022$7,382+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000
Sq Ft2,440DeedBook 17775, Page 1284Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 13773, Page 1768

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4360, Page 226