Skip to content

1193 Beach LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block44.92
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,515
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$134,200
69%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,862+1.0%
2024$4,815+5.9%
2023$4,546-0.1%
2022$4,552+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,515DeedBook 16587, Page 998Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 11520, Page 1464

Property Built

Built

Year Built: 1977