Skip to content

141 Topsail LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block44.93
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
25%
Improvement Value:$189,700
75%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+1.0%
2024$6,241+5.9%
2023$5,893-0.1%
2022$5,901+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,970DeedBook 17711, Page 704Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 16751, Page 1590Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$134,525
DeedBook 5367, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5236, Page 483

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 4558, Page 559