Skip to content

204 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$177,520
Last Sale Date
Dec 12, 1996

Property Information

Block44.93
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,848
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
19%
Improvement Value:$298,400
81%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,140+1.0%
2024$9,052+5.9%
2023$8,547-0.1%
2022$8,558+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$177,520
DeedBook 5431, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1996