Skip to content

105 Topsail LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$141,900
Last Sale Date
Nov 14, 1996

Property Information

Block44.93
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,948
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$204,700
77%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612+1.0%
2024$6,548+5.9%
2023$6,183-0.1%
2022$6,191+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 5420, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 5190, Page 414

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4934, Page 519