Skip to content

1198 Beach LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block44.93
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,073
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$186,900
75%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+1.0%
2024$6,111+5.9%
2023$5,770-0.1%
2022$5,778+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 12985, Page 289

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 5705, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5621, Page 938