Skip to content

125 Topsail LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block44.93
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2BG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,052
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$227,700
79%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,183+1.0%
2024$7,114+5.9%
2023$6,718-0.1%
2022$6,726+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5524, Page 889

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5347, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1996