Skip to content

223 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$166,407
Last Sale Date
Mar 2, 2000

Property Information

Block44.94
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
21%
Improvement Value:$234,300
79%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,365+1.0%
2024$7,293+5.9%
2023$6,887-0.1%
2022$6,896+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$166,407
DeedBook 10049, Page 1186

Property Built

Built

Year Built: 2000