Skip to content

235 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block44.94
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,193
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$204,400
77%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,605+1.0%
2024$6,541+5.9%
2023$6,177-0.1%
2022$6,185+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft2,193DeedBook 16938, Page 482Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft2,193DeedBook 16640, Page 1Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft2,193DeedBook 15715, Page 820Recorded12/26/2013

Property Sale

Sale
$125,568
DeedBook 5291, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1995