Skip to content

247 Mizzen AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block44.94
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$158,300
72%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+1.0%
2024$5,407+5.9%
2023$5,106-0.1%
2022$5,113+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,536DeedBook 17686, Page 1026Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 13614, Page 1902

Property Sale

Sale
$113,495
DeedBook 5407, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5310, Page 409

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4798, Page 82