Skip to content

152 Topsail LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block44.94
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,408
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$153,700
71%
Total Assessment$215,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+1.0%
2024$5,294+5.9%
2023$4,999-0.1%
2022$5,006+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 14683, Page 810

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5358, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5306, Page 587