Skip to content

112 Topsail LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block44.94
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,754
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$183,100
75%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+1.0%
2024$5,767+1.5%
2023$5,682-0.1%
2022$5,689+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,754DeedBook 16938, Page 849Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 10148, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 5726, Page 145

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 5605, Page 891