Skip to content

129 Gangway LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block44.95
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
42%
Improvement Value:$85,200
58%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,657+1.0%
2024$3,622+17.4%
2023$3,084-0.1%
2022$3,089+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,010DeedBook 18960, Page 1517Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4674, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1975