Skip to content

136 Gangway LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block44.96
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,813
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$150,900
71%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+1.0%
2024$5,225+5.9%
2023$4,934-0.1%
2022$4,941+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10919, Page 740

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5558, Page 539

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4802, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1977