Skip to content

108 Gangway LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block44.96
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
31%
Improvement Value:$138,100
69%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964+1.0%
2024$4,916+5.9%
2023$4,642-0.1%
2022$4,648+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 10704, Page 1065

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5582, Page 813

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4181, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1977