Skip to content

132 Hatch LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block44.97
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,366
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$112,500
65%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,323+1.0%
2024$4,281+5.9%
2023$4,043-0.1%
2022$4,048+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft1,366DeedBook 17542, Page 934Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4990, Page 295

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4682, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1980