Skip to content

120 Hatch LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block44.97
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,785
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
23%
Improvement Value:$208,900
77%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+1.0%
2024$6,657+5.9%
2023$6,286-0.1%
2022$6,294+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,700
DeedBook 5595, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5479, Page 404

Property Sale

Sale
$14,600
DeedBook 4432, Page 192