Skip to content

219 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block44.98
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,215
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
22%
Improvement Value:$241,700
78%
Total Assessment$309,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695+1.0%
2024$7,620+5.9%
2023$7,196-0.1%
2022$7,205+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,215DeedBook 19730, Page 981Recorded7/9/2024

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 10498, Page 1134

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 5314, Page 477

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4531, Page 937