Skip to content

223 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block44.98
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,548
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$159,500
72%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,490+1.0%
2024$5,437+5.9%
2023$5,134-0.1%
2022$5,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,548DeedBook 19899, Page 319Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,548DeedBook 18649, Page 1546Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17130, Page 1540Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11739, Page 910

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 10534, Page 331

Property Sale

Sale
$109,195
DeedBook 5313, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4542, Page 346