Skip to content

231 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$293,075
Last Sale Date
Sep 24, 2003

Property Information

Block44.98
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,100
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$236,200
79%
Total Assessment$297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+1.0%
2024$7,323+5.9%
2023$6,915-0.1%
2022$6,924+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$293,075
DeedBook 11701, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 11131, Page 57