Skip to content

235 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block44.98
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,773
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
15%
Improvement Value:$348,700
85%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,188+1.0%
2024$10,089+5.9%
2023$9,527-0.1%
2022$9,539+575.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 17768, Page 1976Recorded1/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

DeedBook 17084, Page 969Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$62,800

From:

To:

DeedBook 16118, Page 764Recorded6/26/2015