Skip to content

259 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block44.98
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,999
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$205,800
77%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+1.0%
2024$6,325+6.1%
2023$5,959-0.1%
2022$5,967+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 11042, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 10109, Page 108