Skip to content

263 Serpent LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block44.98
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,455
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
20%
Improvement Value:$248,200
80%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,692+1.0%
2024$7,618+5.9%
2023$7,194-0.1%
2022$7,203+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 10427, Page 1052

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 10109, Page 108