Skip to content

270 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 15, 2018

Property Information

Block44.99
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,420
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
28%
Improvement Value:$168,800
72%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+1.0%
2024$5,791+5.9%
2023$5,468-0.1%
2022$5,475+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 17311, Page 690Recorded11/27/2018

Property Sale

Sale
$110,195
DeedBook 5228, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5160, Page 213