Skip to content

314 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$30,100
Last Sale Date
Mar 16, 1996

Property Information

Block44.99
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,716
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
24%
Improvement Value:$203,000
76%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,422+1.0%
2024$6,357+6.1%
2023$5,989-0.1%
2022$5,997+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$30,100
DeedBook 5355, Page 789