Skip to content

286 Atlantis AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block44.99
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,940
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
23%
Improvement Value:$221,900
77%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141+1.0%
2024$7,072+5.9%
2023$6,678+4.8%
2022$6,373+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5102, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4544, Page 452