Skip to content

21 Colts Neck RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2022

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block46.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,424
Acreage2.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,900
31%
Improvement Value:$348,900
69%
Total Assessment$508,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,634+1.0%
2024$12,511+237.0%
2023$3,713-0.1%
2022$3,718+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,424DeedBook 19125, Page 1749Recorded8/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 18149, Page 106Recorded11/10/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4847, Page 88