Skip to content

109 Mary Bell RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1989

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Sep 28, 1988

Property Information

Block46.10
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,688
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,300
42%
Improvement Value:$193,000
58%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,051+1.0%
2024$7,970+2.7%
2023$7,762-0.1%
2022$7,772+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4702, Page 156