Skip to content

1317 Ridge AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block46.11
Lot7.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,033
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
31%
Improvement Value:$304,000
69%
Total Assessment$439,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,913+1.0%
2024$10,807+13.7%
2023$9,509+4.6%
2022$9,086+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$562,000
Sq Ft2,033DeedBook 18439, Page 1362Recorded4/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5482, Page 490