Skip to content

30 Ross CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Mar 25, 1994

Property Information

Block46.11
Lot8.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,304
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
30%
Improvement Value:$326,800
70%
Total Assessment$469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,660+1.0%
2024$11,547+12.6%
2023$10,252-0.1%
2022$10,265+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5153, Page 935