Skip to content

41 Ranch Blvd(Block 46 Lot 1.05)Manahawkin, NJ 08050

Farm (Regular)

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block46
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRA-4
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
87%
Improvement Value:$20,200
13%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,854+1.0%
2024$3,816+21.7%
2023$3,135-24.3%
2022$4,141+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

DeedBook 17200, Page 603Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14448, Page 335

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10797, Page 1096