Skip to content

35 Ranch BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block46
Lot1.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA-4
Sq Footage2,640
Acreage5.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,400
35%
Improvement Value:$304,300
65%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+1.0%
2024$11,599+5.9%
2023$10,953-0.1%
2022$10,967+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 10550, Page 908