Skip to content

142 Beachview AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block46
Lot10.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning23
Sq Footage2,336
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
34%
Improvement Value:$265,600
66%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,704+1.0%
2024$9,608+6.1%
2023$9,059+2.5%
2022$8,835+184.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 17421, Page 410Recorded3/27/2019