Skip to content

1 Hazelton CourtManahawkin, NJ 08050

Built 2010

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block46
Lot14.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,590
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
26%
Improvement Value:$384,400
74%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,897+1.0%
2024$12,772+5.9%
2023$12,060-0.1%
2022$12,076+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 14526, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 2010