Skip to content

138 Mary Bell RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block46
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings0
ZoningRA
Sq Footage3,751
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,800
89%
Improvement Value:$17,600
11%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,809-67.0%
2024$11,552+5.9%
2023$10,909+2.7%
2022$10,618+1.4%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft3,463DeedBook 18127, Page 1284Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$524,900
DeedBook 12366, Page 710

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 10321, Page 1745