Skip to content

1290 Ridge AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1998

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block46
Lot9.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,621
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
34%
Improvement Value:$266,700
66%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,034+1.0%
2024$9,937+5.9%
2023$9,383-0.1%
2022$9,395+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5457, Page 471