Skip to content

161 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block48.01
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,888
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
25%
Improvement Value:$399,300
75%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,222+1.5%
2024$13,033+5.9%
2023$12,307-0.1%
2022$12,323+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
Sq Ft3,888DeedBook 19434, Page 530Recorded7/18/2023

Property Sale

Sale
$464,150
DeedBook 12432, Page 1029

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2004