Skip to content

180 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$499,500
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block48
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,073
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
28%
Improvement Value:$341,200
72%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+1.0%
2024$11,729+5.9%
2023$11,076-0.1%
2022$11,090+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$499,500

From:

To:

Sq Ft3,073DeedBook 16601, Page 1774Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$451,250
DeedBook 12425, Page 795

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2004