Skip to content

172 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$483,147
Last Sale Date
Dec 3, 2004

Property Information

Block48
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,432
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
28%
Improvement Value:$347,000
72%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+1.0%
2024$11,889+5.9%
2023$11,227-0.1%
2022$11,241+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$483,147
DeedBook 12408, Page 156

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2004