Skip to content

140 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$507,400
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block48
Lot1.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,149
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
25%
Improvement Value:$408,100
75%
Total Assessment$546,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,560+1.0%
2024$13,429+5.9%
2023$12,680-0.1%
2022$12,697+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$507,400
DeedBook 12400, Page 703

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2004