Skip to content

116 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$852,000
Last Sale Date
Jun 25, 2022

Property Information

Block48
Lot1.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,254
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
29%
Improvement Value:$334,100
71%
Total Assessment$471,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+1.0%
2024$11,592+5.9%
2023$10,946-0.1%
2022$10,960+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$852,000
Sq Ft3,254DeedBook 19110, Page 1586Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$471,850
DeedBook 12466, Page 924

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 2004