Skip to content

100 Kristine AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jan 14, 2015

Property Information

Block48
Lot1.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage4,023
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
26%
Improvement Value:$392,400
74%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,165+1.5%
2024$12,976+5.9%
2023$12,253-0.1%
2022$12,269+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft4,023DeedBook 15989, Page 69Recorded1/21/2015

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 14987, Page 927

Property Sale

Sale
$600,270
DeedBook 13112, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12023, Page 57